milliyet

Chp'li Vekil Aldan Hakkında Suç Duyurusu

tayder chp suc duyurusu

Sivillere yargı muafiyeti getiren KHK maddesini "Benim bir sürü itim var, bunları salarım sokağa ve onlara af bile getirebilirim mantığıdır’’ şeklinde yorumlayan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan hakkında "hakaret" suçlamasıyla şikayette bulunuldu.
Fetullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformunun resmi uzantısı Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAY-DER), sivillere yargı muafiyeti getiren KHK maddesini "Benim bir sürü itim var, bunları salarım sokağa ve onlara af bile getirebilirim mantığıdır’’ şeklinde yorumlayan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın, 15 Temmuz’da işgalcilere karşı sivil bir mücadele ruhu ortaya koyan vatansever kitleye hakaret

edildiğini savundu. TAY-DER Başkanı Muhammed Gömük, bir radyoda canlı yayına katılan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 121. maddesini kastederek "Benim bir sürü itim var, bunları salarım sokağa ve onlara af bile getirebilirim mantığıdır’’ şeklinde haddini aşan talihsiz bir beyanatta bulunduğunu söyledi. Gömük, söz konusu beyanatta "benim bir sürü itim" var denirken başta 15 Temmuz gecesi ve devamında olmak üzere işgalcilere karşı sivil bir mücadele ruhu ortaya koyan vatansever kitleye topyekün “it” denildiğini, dolaylı da olsa hakaretin meydana geldiğini belirtti. Canını vatan müdafaası için ortaya koymaya hazır kitleden "it" diye bahsedilmesinin halkı alenen aşağıladığını ifade eden Gömük, bu yaklaşımın günün koşulları düşünüldüğünde Türkiye Cumhuriyeti’nin mevcut hassas sürecinde ve nazik siyasal tablosunda toplumun bir kısmını diğer bir kısmına karşı harekete geçirmeye ve düşmanlık tohumlarını yeşertmeye müsait bir hareket olduğunu savundu. Söz konusu beyanda ‘salarım sokağa’ ibaresinin de talihsiz ‘it’ yakıştırmasının tamamlayıcı olması hasebiyle toplumun bir kesimine yapılan hakareti ve genel aşağılamayı pekiştirdiğini ifade eden Gömük, "Kanun Hükmünde Kararname’nin bir hükmünü, üstelik Olağanüstü Hal gibi hassas bir süreçte ‘Benim bir sürü itim var, bunları salarım sokağa ve onlara af bile getirebilirim mantığıdır’ söylemi halkı kanunlara uymamaya tahrik etmektedir. Hem uhdesindeki hakaret unsurları hem de devletin otoritesini sarsmaya elverişliliği yönünden kamu barışını bozmaktadır. TAY-DER olarak asla kabul etmiyoruz’’ dedi.
TAY-DER Başkanı Muhammed Gömük, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’dan şikayetçi olarak, cezalandırılmasını talep etti.