Topbaş'ın damadına tutuklama talebi - 08.05.2017

FETÖ soruşturmasında tartışmalı tahliye kararı verilen Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı hakkında tensiple tutuklama talep edildi

Fethulahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformu (Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği / TAY-DER) vekili Av. Burak Bekiroğlu, tartışmalı tahliye kararı verilen Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı hakkında tensiple tutuklama talep etti.

Av. Bekiroğlu’nun dilekçesinde, “İstanbul 5.Sulh Ceza Hakimliğince FETÖ Silahlı Terör Örgütü Şüphelisi Ömer Faruk Kavurmacı hakkında ki 03/05/2017 tarihinde verilen “tahliye kumpası” niteliğindeki, kamu vicdanını derinden yaralayan ve milletimizce kabul edilmesi mümkün olmayan şaibeli tahliye kararından dolayı, bu aşamada bu büyük yanlıştan dönülmesi dileği ile sayın makamınızdan şüpheli Ömer Faruk Kavurmacı hakkında TENSİPLE BİRLİKTE TUTUKLAMATA YÖNELİK YAKALAMA KARARI VERİLMESİNİ TALEP ederiz.” dendi.

 

Dilekçede ayrıca Adil Öksüz ve binlerce firarinin olduğu örnek verilerek “dosya içerisinde ki kuvvetli deliller, bahse konu örgüt suçlaması ile serbest kalanların kuvvetli kaçma şüphesi ve tahliyeye konu şaibeli hakimlik kararının dayanağı, içeriği birlikte değerlendirilerek karar verilmesi” talep edildi.

Bekiroğlu “Tüm aşamalar birlikte değerlendirildiğinde tahliye kararının gerekçesinin hukuka uygun olmadığı, asla kabul edilemez bir karar olduğu, şüphelinin belki de kaçırılmak için bu olayın tezgahlandığı ve net bir şekilde TAHLİYE KUMPASI” olduğunu vurguladı.

Şüpheli Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliyesine, Özel Hastane’nin 18/04/2017 tarih ve 12-12485472 sayılı raporu dayanak yapılmıştı. Kararı veren hakimlik hakkında HSYK’ya, raporu veren doktor hakkın da ise İstanbul Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu’na yasal başvurular yapılmıştı.